Přehledná interaktivní mapa.

Kalendář
červen 2020
TPoÚtStČtSoNe
23
1
2
3
4
5
6
7
24
8
9
10
11
12
13
14
25
15
16
17
18
19
20
21
26
22
23
24
25
26
27
28
27
29
30
Počasí

Začínáme

1. července 2017

pict

Video o Tolštejnském panství

 

 

Křinická cyklostezka

11.5.18 11:05 | admin | 1128x

trasaKřinická cyklostezka

Krásná Lípa – Kyjovské údolí – Zadní Doubice - Hinterhermsdorf – Neumannmühle – Bad Schandau    

Křinická cyklostezka je nádherná přeshraniční trasa, která vede jedinečnou krajinou obou národních parků. Během cesty máte možnost nasát autentickou atmosféru okolní přírody, která má místy nádech až skutečné divočiny. Současně projíždíte lokalitami, v nichž se vkusně a v souladu s místní krajinou odráží stopy lidské civilizace – podstávkové domy, tramvaj ve skalách. Trasa vede podél říčky Křinice, která pramení nedaleko Krásné Lípy, teče divočinou národních parků a v Bad Schandau se vlévá do řeky Labe.

  • Obtížnost: střední
  • Povrch: asfalt, štěrková/šotolinová cesta - pevná
  • Nejvyšší nadmořská výška: 497 m. n. m.
  • Nejnižší nadmořská výška: 120 m. n. m.
  • Délka trasy: 44 km
  • Čas potřebný na projetí: 5 hodin

 Krásná Lípa

Mšsto s dlouholetou textilní tradicí leží na rozhraní Českého Švýcarska a Lužických hor.

Pokud máte chvíli čas, navštivte interaktivní expozici "České Švýcarsko: život, tajemství, inspirace" v Domě Českého Švýcarska, jejíž součástí je i panoramatická projekce filmu Krajina tajemství.

 Hinterhermsdorf

Vstupní brána do Zadního Saského Švýcarska. Hinterhermsdorf je krásná a malebná obec položená na bývalé České cestě. Kromě toho, že je výchozím bodem pro mnoho cyklistických a pěších výletů, je zde k vidění několik zajímavostí. Pokud máte chvíli čas na odpočinek (a po neúprosném stoupání ze Zadní Doubice je určitě potřeba), můžete se občerstvit a prohlédnout si místní informační středisko Haus des Gastes, podstávkový dům Heimatstube, lesní naučnou stezku pro děti nebo kostel se hřbitovem z konce 17. století.

Po zasloužené přestávce je čas opět nasednout na kola a vyrazit zpět do divočiny. Po 1 km je na parkovišti Buchenparkhalle severně nad obcí samoobslužná restaurace s možností občerstvení. Cesta vás dále zavede až nad Obere Schleuse.

Obere Schleuse

Cesta Křinickou cyklostezkou vás po průjezdu Hinterhermsdorfem dovede až na dosah Obere Schleuse. Plavba na lodičkách v této soutěsce Křinice, česky také zvané Horní splav, je jedním z nejpůsobivějších zážitků v celém Českosaském Švýcarsku. Slova těžko dokážou popsat vše, co uvidíte při plavbě touto úzkou soutěskou na staré českosaské hranici. Rozmanitost tvarů skal, které se zrcadlí na hladině Křinice, bere dech. Zážitek z pomalé jízdy a vůně čerstvého vzduchu osvěží zejména v horkých letních dnech. Historky, které převozník během zhruba čtvrthodinové plavby vypráví, jsou působivým zážitkem.

K soutěsce se dostanete krátkým pěším výletem z Křinické cyklostezky (výchozím místem je Wettinplatz) a na stejné místo se pak vrátíte okruhem ze spodního přístaviště, kde jízda na lodičkách končí. Na kolech se pak můžete vydat dál směrem k Rabensteine.

Rabensteine

Sjezdem po lesní cestě se dostanete do údolí Křinice a do okolí Zadních Jetřichovic. Tato bývalá osada na České silnici se nachází pár set metrů proti toku Křinice a přes dřevěný mostek na české straně. V údolí naleznete rozcestí, které nabízí další krátkou odbočku: po zelené značce vystoupáte pěšky cestou Rabensteinweg. Po cca 1 km dorazíte na okraj skal Rabensteine odkud je skvělý pohled do údolí Křinice meandrující v loukách sevřených mezi skalami. Stejnou cestou se pak musíte vrátit zpět ke kolům a vydat se dále podél Křinice až k Niedere Schleuse.

Neumannmühle

Bývalý mlýn na dřevo a dřevovinu pro výrobu papíru leží v údolí řeky Křinice. Dochoval se v původním stavu a je od roku 1961 technickou památkou. Dnes je v něm muzeum dějin vorařství a života lesních dělníků. V jeho okolí se nachází několik historických stylových hostinců (také bývalé mlýny – Buschmühle, Neumannmühle, Felsenmühle), které skvělou příležitostí pro krátké občerstvení a také ideálním výchozím bodem pro skvělé pěší i horolezecké túry. Zároveň tvoří zastávku na tzv. Malířské stezce v oblasti Zadního Saského Švýcarska.

Dále se cesta vine až pod impozantní skalní bránu Kuhstall.

Kuhstall

Skalní brána Kuhstall (Kravín) je druhou největší přírodní skalní branou Českosaského Švýcarska. Své jméno získala v dobách Třicetileté války, kdy se tu ukrývali sedláci z okolních obcí spolu se svým dobytkem. Brána je oblíbeným turistickým cílem s nádhernými vyhlídkami na skály Affensteine, Malý Winterberg. Vedou odtud i schůdky na vrchol skály se zbytky hrádku Wildenstein. Nachází se zde také historický samoobslužný hostinec.

Pokud se sem chcete podívat, odbočte z cyklostezky u samoty Tiefer Hahn strmou silničkou (1,5 km, příjezdová cesta i pro zásobování).

 Lichtenheiner Wasserfall

Velký historický hostinec a pět metrů vysoký pískovcový stupeň, do kterého byla roku 1842 svedena voda místního potoka. Vodopád patří k vyhledávaným turistickým atrakcím Saského Švýcarska. Pro nedostatek vody je v letní sezóně vodopád spouštěn uměle jen každou půlhodinu. Od roku 1898 je zde v provozu 8 km dlouhá tramvajová trať Kirnitzschtalbahn, která vede k Lichtenhainer Wasserfall údolím Křinice z Bad Schandau.

Od vodopádu je to již jen kousek cesty do konečné zastávky Křinické cyklostezky, lázeňského města Bad Schandau.

Bad Schandau

Poslední zastávkou Křinické cyklostezky je lázeňské městečko Bad Schandau ležící v údolí řek Labe a Křinice. Největší letovisko v Saském Švýcarsku nabízí vše, co po dlouhé a náročné cestě na kole potřebujete - je tu řada restaurací a dalších možností občerstvení. Naleznete zde unikátní turistický výtah z počátku 20. století, který je menším bratrem známého výtahu u Vierwaldstätter See ve Švýcarsku, i známé wellnessové centrum Toskana Therme. Minout byste neměli návštěvnické středisko Nationalparkzentrum a infostředisko Haus des Gastes. Najdete tu i nábřežní promenádu s parníky.

Bad Schandau je také dopravní uzel, který nabízí vlakové spoje jak zpět do Šluknovského výběžku do Rumburka (Dráha národního parku), tak i vlak do Děčína nebo spoj do Drážďan. Dokonce tu staví i rychlíky Berlín-Praha. K nádraží se dostanete přívozem (každých 30 minut) a protože se místní stanice pyšní titulem Nádraží národního parku, naleznete zde malé inforcentrum, občertsvení a hlavně veškeré informace o spojích v regionu.

Portál cestovního ruchu.  Baner www.oponice-tolstejn.eu
pict
Napište nám
Váš email
pictopište prosím znaky do pole
pict
Doporučte nás
Váš email
Adresát

Spodní loga

Tolštejnské panství, webmaster: info@tolstejnskepanstvi.cz

©2012 | Designed by Karel Hybš | Powered on bubilegCMS v4.00L | Licence | Best in Mozilla Firefox Google Chrome